Co to je: Pitbike / Dirtbike

2ArCCSX

Název pitbike (pit-bike, pitbajk) vznikl odvozením z termínu pitline (z ang.), který označuje startovní rošt. Tyto motocykly používali mechanici při poslední údržbě na startovním roštu.

Název dirtbike (dirt-bike), který se pro tento typ motocyklu také často používá, vznikl ze slova dirt (z ang.) o významu špinavý. Znamená věčně zablácené motorky. Tento název vznikl ze způsobu využití těchto motocyklů, tedy z jízdy v terénu.

Pitbike (pit moto) jsou malé motocykly, které původně pochází z motocyklu Honda Monkey. Za místo vzniku se považují Spojené státy americké. Byly to právě Spojené státy, které tento druh motocyklu začaly využívat jako typ závodní. Hojně se využívají též v Austrálii. I když jsou určené pro děti a mládež, dnes je využívají všechny generace.Je to rozhodně plnohodnotná příprava na velké motorky.

Jedná se o relativně mladý druh cross (off-road) motocyklů, který vznikl jako po domácku vyrobený, či alespoň poupravený typ motocyklu. Původně se vyráběly malé prototypy záměrně umožňující snadnou přepravu. V současnosti se vyrábějí v různých velikostech, včetně velikosti klasického motocyklu.

Tyto motocykly jsou miniatury MX motocyklů osazených většinou čtyřtaktním motorem, většinou o objemu 110, 125, 140 a 160 ccm. Při závodech se používají pro volný pohyb závodníků a mechaniků po depu (= pit line, viz etymologie názvu).

V současnosti jsou velmi populární. Vznikají i jednotlivé závody těchto motocyklů, kde se závodí v jednotlivých kategoriích i disciplínách. Jejich jízdní vlastnosti umožňují provozovat jak motokros, tak i ostatní motocyklové sporty, jako např. supercross, supermoto, FMX a jiné adrenalinové sporty. Jsou oblíbené i jako volnočasové hobby motocykly.

V Čechách a na Slovensku jsou oblíbené zejména tyto značky pitbiků: Xmotos XB a CBF, Sohoo AGB, Apollo Orion, Mikilon - s motory Loncin, Lifan, Ducar, YX, Zongshen aj. o obsahu 50-250 ccm. A právě na tyto značky se zaměřujeme a dodáváme na ně náhradní díly.

                               sohoo                        xmotos

Na Sohoo.cz seženete například tyto náhradní díly:
kompletní motory na Pitbike | díly motorů na Pitbike | zapalování a startéry na Pibike | pístní sady a těsnění na Pibike | plastové díly na Pitbike | pneumatiky a duše na Pitbike | brzdové destičky a kotouče na Pitbike

 

zdroj: archiv Sohoo.cz + Wikipedia - heslo Pitbike